Sepet güncelleme

DükkânsvgSepetiniz şu anda boş. Mağazamızı ziyaret edebilir ve alışverişe başlayabilirsiniz.

Şimdi Okuyoruz: ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Yükleme

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Üniversiteler açılacak mı? Bu sorunun yanıtı, son bir haftadır en çok merak edilenler arasında bulunuyor. Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen iki depremin ardından depremzedeler KYK yurtlarına yerleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bu karar duyurulurken üniversitelerde bahar döneminin de online yapılmasına karar verildi. Kamuoyunda üniversitelerin açılması ile ilgili bir beklenti oluşurken YÖK tarafından konuyla ilgili açıklama yapılacağı belirtildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 akademik yılı bahar dönemine ilişkin Anadolu Ajansı’na bugün saat 14.00’te açıklama yapacak. YÖK Başkanı Özvar'ın açıklaması ile "Üniversiteler açılacak mı, online eğitim devam edecek mi?" konusunun da netlik kazanması bekleniyor. İşte, üniversitelerin açılacağı tarih ve son durum

SON DAKİKA açıklama

İşte Özvar'ın açıklamalarından öne çıkanlar…

Depremzede vatandaşlara yardımlarından dolayı gençlerimizle gurur duyuyoruz. Öğretim elemanlarımız, sağlık personelimize de şükranlarımı sunuyorum.
Depremden doğrudan etkilenen 11 ildeki yüksek öğretimle ilgili değerlendirme yapmak isterim. Bölgede bulunan üniversiteler toplam örgün öğretimin yüzde 9’una sahip. Bölgede ikametgahı olan ya da eğitim alan öğrenciler yüzde 15’e tekabül ediyor. Büyük afetten etkilenen öğrenci sayısı son derece yüksektir. Depremden etkilenen illerde toplam 47 bin Üniversite personeli bulunmakta.

Depremde hayatını kaybeden öğrenci, öğretim elemanı, idari çalışanı olan bütün üniversitelerimiz etkiledi. Tüm illerde binalarımız kullanılabilir durumdadır. Kampüslerimiz depremzedeler için barınma ve Yemek önemli rol aldı. İllerin tekrar kalkınmasında üniversitelerimizin kuşkusuz çok büyük katkısı olacaktır.
2022-2023 döneminin uzaktan eğitimle devam edilmesine karar verilmişti. Bahar dönemi ile sınırlı olmakla ilgili bazı kararlar alındı. Alınan kararlar Nisan ayı ile tekrar değerlendirilecek. Hibrit eğitim sistemi değerlendirilecek.

Aldığımız kararların bir kısmı uzaktan eğitimle olacak. 20.02.2023 tarihi ile başlatılacak. Her bir diploma programı uzaktan eğitim dikkate alınarak çevrim içi- çevrim dışı yöntemlerini kullanmaları.

Depremin etkilediği illerde bir kısım üniversiteleri çözümünde ortak çalışmalar yapmak üzere eşleşmeler yapılacak. Sütçü İmam Üniversitesi- Gazi Üniversitesi gibi eşleşmeler yapıldı. Depremden etkilenen üniversitelere destekte bulunacaktır.

Özel öğrencilik ile ilgili de kararlar aldık. Uygulama eğitime devam edecek öğrencilerde birinci dereceden yakınlarının bulunduğu illerde eğitim alabilecekler. Eğitim-öğretim ücreti alınmayacak. Öğrencilerimiz ciddi şekilde etkilendi. Kayıt dondurma konusunda kolaylık getirildi. Talep eden öğrenciler kayıtlarını dondurabilecek.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından depremzedelerin KYK yurtlarına yerleştirilmesine karar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kapsamda üniversitelerin bahar döneminde uzaktan (online) eğitime geçtiğini açıkladı. Üniversitelerin açılması ile ilgili kamuoyunda bir beklenti olurken gözler YÖK'ün son dakika açıklamasına çevrildi. Edinilen bilgiye göre, saat 14.00'te YÖK tarafından bir basın açıklaması yapılacak. Açıklama ile beraber üniversitelerdeki son durum da netlik kazanacak. İşte, konuya ilişkin detaylar

svg

Ne düşünüyorsun?

Yorumları göster / Yorum bırak

Cevap bırak

Yükleme
svg
Hızlı Gezinme
  • 01

    ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?