Sepet güncelleme

DükkânsvgSepetiniz şu anda boş. Mağazamızı ziyaret edebilir ve alışverişe başlayabilirsiniz.

Şimdi Okuyoruz: Seçimlerin ertelenmesi tartışması: İYİ Parti ‘Mutlaka zamanında yapılması gerekir’ dedi

Yükleme

Seçimlerin ertelenmesi tartışması: İYİ Parti ‘Mutlaka zamanında yapılması gerekir’ dedi

ÖZET:
İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, deprem nedeniyle seçimlerin ertelenmesi tartışmalarına tepki göstererek, “seçimlerin mutlaka zamanında yapılması gerektiğini” söyledi.

Tam İçerik:
TBMM yolunda bayraklar yarıya indirildi

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Deprem nedeniyle ilan edilen ulusal yasta TBMM yolunda bayraklar yarıya indirildi

13 Şubat 2023

Güncelleme 15 Şubat 2023

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, deprem nedeniyle seçimlerin ertelenmesi tartışmalarına tepki göstererek, “seçimlerin mutlaka zamanında yapılması gerektiğini” söyledi.

Zorlu’nun sözleri, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın depremler nedeniyle, normal takvime göre 18 Haziran’da yapılması gereken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin ileri bir tarihe ertelenmesi çağrısının ardından geldi.

Zorlu, düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin seçimlerin ertelenmesi tartışmalarına ilişkin sorularını da yanıtladı.

Depremin yarattığı ağır hasar ve can kayıplarına dikkat çeken Zorlu, böyle bir dönemde seçim konusunun gündeme gelmesinden üzüntü duyduklarını belirtti.

Zorlu, seçimlerin mutlaka zamanında yapılması gerektiğine işaret etti:

“Seçim tarihi konusunu, gündeme getirerek buradan bir siyasi rant sağlamaya çalışan -yani seçimin ertelenmesi konusunda bahsediyorum- kişilere de gerçekten inanmak mümkün değil böyle bir dönemde.

“Bu kabul edilebilir bir durum değil. Sorulduğu için söylüyorum; İYİ Parti olarak demokrasiye, hukukun üstünlüğüne anayasal devlet ilkesine inanmış bir siyasi partiyiz. Seçimlerin mutlaka zamanında yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

“Anayasamızdaki kurallar bellidir. Biz de bu doğrultuda hareket edeceğiz ve tavrımızı ortaya koyacağız. Emin olun yaralarımızı birlikte sararak bu seçimi gerçekleştirip neticelendirebiliriz.

“Esas aldığımız tek hedefimiz bu yaraların hızlı sarılmasına yönelik adımların güçlenmesi. Bu bölgeyi hızlı bir biçimde normalleştirerek ülkemizi hak ettiği noktaya taşıyabilmektir.”

Çelik’in açıklamasından birkaç saat sonra konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise Bülent Arınç’ın açıklamalarının kişisel görüşü olduğunu, partinin kurumsal görüşünü yansıtmadığını söyledi:

“Bu bakımdan AK Parti ile bir ilgisi yoktur. Zaten kendisi adına bir açıklama yapmıştır. AK Parti’nin görüşü gibi ele alınması yanlıştır.”

Kılıçdaroğlu: Seçimler savaş dışında ertelenemez

Kılıçdaroğlu

Kaynak, CHP

Partisinin Ankara’daki genel merkezinde basın açıklaması yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da seçimlerin savaş dışında ertelenemeyeceğini belirterek “Seçimler zamanında olacak” dedi.

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Seçimleri ertelemeye çalışıyorlar. Halkıma açık ve net söylüyorum, seçimler zamanında olacak. Seçim savaş dışında ertelenemez. O zaman bile kararı TBMM verir. YSK böyle bir talebi dillendirirse demokrasiye darbe talebi olarak okuyacağız.”

Davutoğlu: Seçim erteleme senaryoları ile sivil darbeye kalkışmayın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, seçimlerin ertelenmesine yönelik iddialara ilişkin Recep Tayyip Erdoğan’a ve MHP lideri Devlet Bahçeli’ye seslenerek, “Anayasal şartları çiğneyerek alacağınız her karar, YSK’yı kullanarak yönlendireceğiniz her adım sivil bir darbe niteliği taşıyacaktır” dedi.

Davutoğlu, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda Erdoğan’a ve Bahçeli’ye seslenerek, “Böyle bir acı dönemde, seçimi erteleyerek bir müddet daha iktidarda kalma çabanız millete yapılabilecek en büyük zulümdür” ifadelerini kullandı.

Bülent Arınç’tan seçimlerin ertelenmesi çağrısı: 3 seçenek önerdi

Bülent Arınç

Kaynak, DHA

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye’nin güneydoğusunu vuran Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle, normal takvime göre 18 Haziran’da yapılması gereken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin “ivedilikle” ileri bir tarihe ertelenmesini istedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Arınç,“Vatandaşlarımız şu an seçim değil, yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

Arınç, buna karşın bazı siyasetçilerin ve gazetecilerin seçimin “Mayısta mı, Haziranda mı yapılacağını tartıştığına” dikkat çekti.

Depremden etkilenen illerin 85 milletvekili ile parlamentoda temsil edildiğini belirten Arınç, deprem nedeniyle bu bölgede seçim yapma olanağı kalmadığını savundu:

“Manzara o kadar acı ki; buralarda seçmen kalmamış. Hem seçmen kütükleri geçersizleşmiş hem de seçim yapmak hukuken ve fiilen imkansız hale gelmiş. Belki de seçime gidilirken Yüksek Seçim Kurulu nüfus sayımı ile bu illerin kaç milletvekili ile temsil edileceğini yeniden hesaplayacaktır.”

Bu ortamda seçimlerin yapılamayacağını belirten Arınç, ileri bir tarihe ertelenmesine ilişkin olarak da Anayasanın 78. maddesine bir fıkra eklenmesini önerdi.

Anayasa’nın 78. Maddesi sadece “savaş nedeniyle” seçimlerin 1 yıl ertelenmesine olanak tanıyor.

Arınç bu maddeye, deprem benzeri afetlerde de seçimlerin ertelenmesi ekinin konulmasını önerdi.

Anayasanın 79. maddesinin seçimle ilgili YSK’yı görevlendirdiğini hatırlatan Arınç, kurumun toplanarak, “mevcut durum karşısında” seçimlerin 2023 Mayıs veya Haziran aylarında yapılamayacağına hükmedebileceğini kaydetti.

Arınç, açıklamasında seçim tarihi ile ilgili de üç öneri ileri sürdü.

Eski TBMM Başkanı, birinci tercihinin genel seçimlerin, 2024’teki yerel seçimlerle birleştirilmesi olduğunu kaydetti.

İkinci tercih olarak ise seçimlerin 2023 Kasım ayına ertelenmesini önerdi.

Üçüncü olarak ise tüm siyasi partilerin üzerinde mutabık kalacağı bir tarihte yapılması seçeneklerini önerdi.

DEVA Partisi: Seçimler ertelenemez

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, depremlerden sonra seçimlerin ertelenebileceği iddiasına tepki gösterdi.

Anayasamıza göre seçimlerin ertelenmesinin mümkün olmadığını söyleyen Şahin, seçimleri Cumhurbaşkanı’nın da YSK’nın da erteleyemeyeceğini belirtti.

Şahin, “Anayasamız Sayın Cumhurbaşkanı’nın da YSK’nın da üstündedir” dedi.

Alıntı: BBC Türkçe’den alınmıştır

svg

Ne düşünüyorsun?

Yorumları göster / Yorum bırak

Cevap bırak

Yükleme
svg
Hızlı Gezinme
  • 01

    Seçimlerin ertelenmesi tartışması: İYİ Parti ‘Mutlaka zamanında yapılması gerekir’ dedi