Sepet güncelleme

DükkânsvgSepetiniz şu anda boş. Mağazamızı ziyaret edebilir ve alışverişe başlayabilirsiniz.

Şimdi Okuyoruz: Hatay merkezli depremler: 6 kişi hayatını kaybetti, 294 kişi yaralandı

Yükleme

Hatay merkezli depremler: 6 kişi hayatını kaybetti, 294 kişi yaralandı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

21 Şubat 2023, 06:29 +03

Güncelleme 6 saat önce

AFAD, dün akşam saatlerinde Hatay’da meydana gelen depremler sonucu altı kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, 18’i ağır 294 kişinin yaralandığını açıkladı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 40 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremlerden 15 gün sonra bölge bu kez de Hatay merkezli iki şiddetli depremle sarsıldı.

20 Şubat Pazartesi akşamı ilk olarak 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde; daha sonra da 20.07’de Hatay’ın Samandağ ilçesinde 5,8 büyüklüğünde depremler yaşandı.

İki ilçenin de belediye başkanları, bölge için acil çadır ihtiyacı olduğu yönünde çağrı yaptı. AFAD, bölgeye 6 bin çadırın gönderildiğini bildirdi.

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Salı günü TSİ 16.00’da yaptığı açıklamada, en büyüğü 5,8 olmak üzere bu depremden kaynaklı Hatay merkezli 116 tane deprem meydana geldiğini, 6 Şubat’tan bu yana meydana gelen toplam artçı deprem sayısının 7 bin 242 olduğunu, bunların 41 tanesinin 5-6 büyüklüğünde, 450 tanesinin ise 4-5 arası büyüklükte olduğunu aktardı.

Tatar ayrıca “5 ve üzerindeki sarsıntılar hasarlı binalarda yıkıma neden olabilir. Vatandaşlarımızdan bu tür binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz. Kaya düşmesi ve heyelan tehlikesi olan bölgelerde dikkatli olması gerekiyor” uyarısında bulundu.

Kahramanmaraş’taki depremlerde hasar gören Hatay Valiliği binasının bir bölümü, son depremlerde yıkıldı.

Depremlerin ardından bölgedeki bazı hastaneler de tedbir amaçlı boşaltıldı.

Sağlık Bakanı Koca, “Hatay Tıp Fakültesi ile İskenderun ve Reyhanlı Devlet hastanelerinde yatan toplam 95 hastamız, yeni iki depremden sonra, tedbiren, Adana ve Dörtyol hastanelerine sevk edilmiştir” dedi.

deprem

Kaynak, Getty Images

Bu arada Demirören Haber Ajansı, Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçelerinde dün akşam meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerde Antakya’daki karayollarında birçok noktada metrelerce kırık ve yarıkların oluştuğunu ve çökmelerin meydana geldiğini bildirdi.

Habere göre çökmeler nedeniyle trafiğe kapanan yol, kırsal mahallelere ulaşımı da engelledi.

Yolların durumu görmek için geldiğini belirten depremzede Süleyman Dağ, “Depremden 3-4 saat önce buraya gelmiştim, yol düzgündü. Bugün de merak ettik geldik. Yol berbat hale gelmiş. Depremin şiddeti çok fazla değildi ama, her yer yıkılmış. Benim evim bile büyük depremde yıkılmadı dün yıkıldı” dedi.Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Hatay’daki depremlerin Antakya fayından kaynaklandığını söyledi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Sözbilir, “İlk büyük depremden sonra kırılan fayın güney ve kuzey ucunda gerilim birikimi olmuştu. Antakya fayı bu strese dayanamadı ve kırıldı. Büyük deprem Antakya fayını tetikledi. Geçen hafta bu fay üzerinde yaptığımız gözlemlerde fayın kırılmaya karşı zorlandığını gösteren çatlaklar gözlemiştik” dedi.

Samandağ ilçe merkezinde bulunan gazeteci Neyran Elden ise yollarda ciddi çökmelerin olduğunu, binaların yakınlarına çadır kuran depremzedelerin de yer değiştirdiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter’da paylaştığı mesajda Hatay’da içme suyu incelemelerinin sürdüğünü kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hatay’da şebeke suyu, içme suyu olarak kullanılmaya şu aşamada elverişli değildir. Şebeke suyu, şu aşamada ancak günlük kullanıma elverişlidir.” dedi.

6 Şubat’taki depremlerde zarar gören Hatay Havalimanı’nın pistinde bu kez uçuşlara engel bir durum olmadığı bildirildi.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi bölgeden tahliye uçuşlarının sürdüğünü söyledi.

Hatay’daki depremler Suriye, Lübnan ve Mısır’da da hissedildi.

Suriye’nin kuzeyindeki yerel basın, depremin ardından çöken binalar olduğunu aktarıyor.

Londra merkezli ve Devlet Başkanı Beşar Esad’a muhalif bir çizgide yayın yapan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, depremin ardından Suriye’deki hastanelere 470 yaralının gittiğini aktardı.

Siyasetçilerden de depremlerin ardından geçmiş olsun mesajları geldi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Lütfen hasarlı binalara girilmesin” derken Cumhurbaşkanı Fuat Oktay da vatandaşları sahadaki ekiplerin uyarılarına hassasiyetle uymaya davet etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Dualarımız, yeni kayıpların yaşanmaması için” dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener “Acılarımız bu kadar tazeyken her sarsıntı haberinde yeni bir üzüntü yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise deprem bölgesinde yeterli çadır olmamasını eleştirdi.

‘Çadır olmadığı için evdeydik’

Hatay’ın Altınözü ilçesinde yaşayan Culya Keykuni, depremlerin ardından yaşadığı panik nedeniyle erken doğum yaptı.

Anne ve bebeğin durumunun iyi olduğu öğrenilirken, DHA’ya konuşan Keykuni’nin eşi, çadır olmaması nedeniyle Kahramanmaraş depreminin ardından evlerinde yaşamaya devam ettiklerini söyledi.

Source

svg

Ne düşünüyorsun?

Yorumları göster / Yorum bırak

Cevap bırak

Yükleme
svg
Hızlı Gezinme
  • 01

    Hatay merkezli depremler: 6 kişi hayatını kaybetti, 294 kişi yaralandı